Dlaczego właśnie kundalini joga. Opowiem Ci na moim przykładzie, od ponad 20 lat jestem zarządcą nieruchomości, kundalini jogę zaczęłam praktykować w 2012 roku i wiem, że wiele by mi pomogła, gdybym wcześniej poznała tę praktykę. Kundalini joga całkowicie wpłynęła na jakość mojego życia i bardzo pomaga mi w mojej pracy zawodowej.

Zacznę może od opisanie w kilku zdaniach, czym jest kundalini joga. Technika ta wywodzi się z Indii z radża jogi i pochodzi ze ścieżki duchowej Sikhów. Kundalini jogę światowi zachodniemu zaprezentował Yogi Bhagan, który przyjechał pod koniec lat 60-tych do Stanów Zjednoczonych i tam zaczął nauczać. Yogi Bhagan połączył oryginalne techniki kundalini jogi, hathy jogi, sam stworzył niektóre praktyki i całość nauczał jako kundalini jogę, która jest promowana przez organizację stworzone przez niego to jest Kundalini Research Institute i 3HO.

Kundalini joga pracuje z czakrami, pracuje z budowaniem własnej świadomości. W kundalini jodze używa się różnych technik jak krije, mantry, oddech, mundry. Więcej możesz poczytać w zakładce „kundalini joga” na moje stronie www.beatajonska.pl

Dla mnie przede wszystkim pierwszą jakością, od kiedy zaczęłam praktykować kundalini jogę, jest odnalezienie balansu w życiu. Przed laty praca bardzo mnie wyczerpywała, po pracy nie miałam siły na nic. Pamiętam kiedy zaczęłam ćwiczyć jogę, wtedy nie było za wielu nauczycieli kundalini jogi w Warszawie. Musiałam z Powiśla dojeżdżać na Narbutta, na Mokotowie. I powiem Ci, że nawet deszcz, śnieg, nie był w stanie mnie powstrzymać, a ćwiczyłam 3-4 razy w tygodniu. Zdarzało mi się, kiedy wychodziłam zmęczona z pracy pomyśleć – a może dziś darować sobie. Zaraz sobie przypominałam stan jaki miałam po zajęciach i to była najlepsza motywacja. Kiedy mimo wątpliwości pojechałam na zajęcia, to zawsze po lekcji byłam wdzięczna, że nie dałam się zwieść temu wewnętrznemu głosowi, który podpowiadał, żeby dziś odpuścić sobie. Dzisiaj znam granice między pracą zawodową a życiem prywatnym, właśnie dzięki systematycznemu praktykowaniu kundalini jogi. Umiem przełączać się z trybu pracy na tryb odpoczynku. Wiem, że dopiero jak zbalansujemy nasze życie, możemy czerpać prawdziwą radość i satysfakcje z wykonywanej pracy i jednocześnie się cieszyć życiem. Czuję, że moje życie ma głębszy sens i ważna jest każda chwila. Tak naprawdę kiedy nauczymy się być tu i teraz, zmienia się jakość życia, sposób jego postrzegania.

Dzięki kundalini jodze, lepiej poznałam siebie, swój potencjał i swoje możliwości. Joga zbudowała we mnie poczucie własnej wartości i możliwość czerpania siły ze swoich własnych zasobów. I to bardzo pomaga w sytuacjach stresowych, kiedy rozmawiam z trudnym najemcą, czy muszę szybko podjąć działania, bo sytuacja jest awaryjna i kryzysowa. Wiem, że mogę na sobie polegać i wiem, że bez względu na sytuację potrafię znaleźć rozwiązanie. Mało tego zauważyłam, że nauczyłam się w pełni mobilizować, kiedy działam pod presją czasu i jak mam wiele zadać do wykonania (a jak wiesz to prawie chleb powszedni zarządy nieruchomości) w jakiś czarodziejski sposób organizuję tak czas, że jestem w stanie opanować wszystko i zrobić w terminie. To właśnie dała mi kundalini joga, bo nauczyłam się czerpać siłę z wewnątrz siebie i nie utożsamiam się z zewnętrznymi okolicznościami.

Nauczyłam się akceptacji swoich emocji. Chociaż czasami ludzie w moim otoczeniu są zdziwienie, dlaczego joginka i reaguje tak emocjonalnie czy wybuchowo na pewne sytuacje. Otóż dzięki jodze nauczyłam się rozróżniać emocje, a przede wszystkim nie utożsamiać się z nimi. Nie znaczy, ze praktykując jogę pozbywamy się emocji, tylko mamy do nich dystans i bardziej je rozumiemy. Nawet jeżeli na zewnątrz wygląda to tak samo, to oznacza, że nie wypalam się od środka. Wiem też, że emocje są częścią nas i jeżeli pozwolimy im wybrzmieć w sposób kontrolowany, nie kumulują się w naszym ciele i nie powodują chorób. W kundalini jodze jest wiele techniki – kriji czy medytacji na pracę ze złością, czy wewnętrznym gniewem. W zawodzie zarządcy często musisz trzymać emocje na postronku i nauczenie się nimi zarządzać jest bardzo pomocne w codziennej pracy.

Kolejną zaletą i bardzo ważną w pracy zarządcy nieruchomości jest umiejętność zapanowania nad umysłem, by nie mieć gonitwy myśli. Czy nie masz tak, że wracasz z pracy po ciężkim dniu i zamiast zrelaksować się w zaciszu domowym, zaczynasz myśleć co było w pracy, co zrobiłeś źle, co masz do zrobienia. I nawet byś chciał wyłączyć umysł, próbujesz obejrzeć jakiś film, poczytać książkę, ale te myśli są silniejsze od Ciebie. Albo jedziesz na wymarzony urlop i nic nie robisz tylko myślisz o pracy. To co mi dała kundalini joga, to umiejętność panowania nad umysłem, obserwowania swoich myśli i nie podążania za nimi. Nauczyłam się, jak odprężyć się i przełączyć na tryb domowy, zwolnić, zrelaksować się. To bardzo ważne nauczyć się relaksować, każdy z nas ma naturalną umiejętność regenerowana się. Niestety stres, praca w napięciu, mnóstwo zadań zagłusza tę naturalną skłonność do bycia spokojnym. To co robimy w kundalini jodze, to przede wszystkim uczymy się panowania nad naszym umysłem. Używamy do tego różnych technik oddechowych, medytacji czy mantr. W trakcie takiej medytacji w sposób kontrolowany zaczynasz rozumieć jak działa Twój umysł i jak można go przekierować, albo nie utożsamiać się z myślami. Co w rezultacie przenosisz do Twojego życia. I to jest wtedy prawdziwa joga, bo joga nie kończy się na macie. Joga zaczyna się wtedy kiedy jesteś w stanie, to czego nauczysz się w trakcie zajęć, warsztatów przenieść do codziennego życia.

Umiejętność relaksacji o której wspomniałam powyżej to jedna z technik kundalini jogi. Elementem każdej lekcji jogi jest relaks. Dlaczego relaks jest tak ważny w naszym życiu a szczególnie w życiu zarządcy nieruchomości. W trakcie relaksu nasze komórki odnawiają się, całe ciało odpręża się po wysiłku. Czy praca zarządcy nieruchomości nie jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu? W stanie relaksacji integrujemy i absorbujemy nasz wysiłek, pozwalamy krążyć krwi i dotrzeć do każdej komórki. Jest to czas regeneracji i odnowienia. Ponoć sztuka relaksacji jest jedną z najtrudniejszych technik, zwłaszcza dzisiaj kiedy świat zwariował i ciągle goni. Popatrz na naturę, jak drzewa, które na wiosnę okrywają się liśćmi, na przełomie lata i jesieni wydają owoce, a potem w okresie jesienno – zimowym zapadają w sen. Zobacz na zwierzęta, które wiele czasu poświęcają na odpoczynek i relaks. Wierz mi relaks jest niezbędnym elementem życia. I mimo, że każdy z nas teoretycznie lubi leniuchować to nie każdy umie w prawidłowy sposób relaksować się. Kundalini joga uczy jak to robić, żeby organizm odnawiał się i regenerował.

Kundalini joga wzmocniła we mnie siłę woli, dążenia do celu i samodyscyplinę. W jodze efekty osiąga się tylko wtedy jeżeli ćwiczy się regularnie i z konsekwencją. Oczywiście nie znaczy to, że jak prawdziwy jogin masz wstawać każdego dnia 2,5 godziny przed wschodem słońca i przez te 2,5 godziny odbyć swoją poranną praktykę. Po pierwsze, można zacząć od krótkich medytacji czy ćwiczeń oddechowym przez 3 – 6 minut codziennie. Pomyśl, ile czasu tracisz na robienie rzeczy niepotrzebnych a możesz je wykorzystać robiąc coś dla siebie. Na początku można ćwiczyć raz, dwa razy w tygodniu, ale regularnie. Pamiętaj, że kropla drąży skałę. Joga to nie jest dyscyplina sportu, ale praktyka świadomości i umiejętności panowania nad umysłem. Uwierz mi, samodyscyplina bardzo pomaga w pracy zarządcy nieruchomości. Jak wiesz przed nami stoi zawsze milion zadań i wszystkie są na już. Kiedy jesteś zdyscyplinowany, potrafisz poukładać i zaplanować zadania powtarzalne, robisz to sukcesywnie i regularnie a wtedy masz więcej czasu na zadania nieprzewidziane i opanowywanie sytuacji awaryjnych. Niektóre rzeczy załatwiasz „od ręki”. W jodze również rozwijasz swoją intuicje, co pomaga Ci patrzeć na sprawy z szerszej perspektywy, dostrzegasz wcześniej, niezauważane szczegóły, co daje Ci możliwość reagowania w prawidłowy sposób i szybką ocenę danej sytuacji.

Dzięki kundalini jodze pracuję nad sobą i mam lepszą relacje z samą sobą, co wpływa na umiejętność komunikacji z innymi, a jest kluczowe w pracy zarządcy nieruchomości. Zarządca cały czas ma do czynienia z czynnikiem ludzkim i zdecydowanie jest to łatwiejsze, kiedy ma lepszą świadomość jak to działa. Wspomniana wyżej intuicja jest również bardzo pomocna w budowaniu relacji, wiemy czy ktoś jest z nami szczery.

Podsumowując, jak widzisz kundalini joga daje całe spektrum możliwości i samorozwoju, który możesz wykorzystać w pracy zarządcy nieruchomości. I nawet ćwiczenie 1-2 razy w tygodniu przynosi rezultaty. Oczywiście pod warunkiem, że robisz to regularnie i przez co najmniej kilka miesięcy.

Zapraszam Cię na moje zajęcia i warsztaty online a w przyszłości mam nadzieję w realu.