Joga Kundalini
Kundalini joga została przestawiona światowi zachodniemu w 1968 roku przez Yogi Bhajana, który zaczął nauczać w Los Angeles w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Yogi Bhajan część praktyk zapożyczył z oryginalnej nauki kundalini jogi z Indii, część z hatha jogi, niektóre praktyki sam opracował i zebrał w wiedzę, która dziś promowana jest przez Instytucje stworzone przez niego 3HO (Healthy, Happy, Holy Organization) i KRI (Kundalini Reaserch Institute).
Techniki kundalini jogi bardzo szybko działają dla nas ludzi świata zachodniego i już po krótkim czasie praktyki można poczuć benefity z tej praktyki. Praktyka ta poszerza świadomość, uczy dyscypliny i panowania nad umysłem.
Co znaczy kundalini?
Kundalini jest to energia (prana), uśpiona w dolnej części kręgosłupa u jego podstawy. Kundalini przepływa przez wszystkie czakry (punkty energetyczne) znajdujące się w ciele człowieka i harmonizuje je. Często przedstawiana jest jak wąż zwinięty na dole kręgosłupa.
Elementy jogi
Krija
Zestaw asan (pozycji) w kundalini jodze nazywane są kriją. Są to ćwiczenia, sekwencje pozycji następujące po sobie w określonym porządku i wykonywane w określonym czasie, przy użyciu różnych technik oddechowych, bandh, mantr dający konkretny rezultat. Dzięki kriji można osiągnąć równowagę na poziomie fizycznym, mentalnym i duchowym. Krija jest zaprojektowanym zestawem, który ma dostarczyć określone i subtelne oddziaływanie na jaźń i rozwija samoświadomość u praktykującego.
Mudra
Mudra jest pozycją dłoni, odpowiedni układ i połączenia palców, który powoduje przepływ energii do mózgu. Na dłoniach znajdują się zakończenia nerwów i mapy naszej świadomości, które odpowiadają i reprezentują różne emocje i zachowania. Dlatego stymulacja i połączenie palców w odpowiedni sposób daje sygnał naszemu ciału i umysłowi.
Bandhy (zamknięcia ciała)
Bandhy inaczej zamknięcia ciała – kierują praną (energią życia) i apaną (energia wydalniczą). Stosowanie bandhy daje równowagę w ciele i duszy i akumuluje rezultat praktyki.
Są trzy bandhy:
- Jalandhar bandh – zamknięcie szyi
- Uddiyana bandh – zamknięcie przepony
- Mulbandh – zamknięcie podstawy
Zastosowanie wszystkich trzech bandh nazywane jest mahabandh – wielkie zamknięcie.
Oddech (Pranayam)
Pranayam jest to sztuka oddechu, regulowania prany (energii życiowej) przy użyciu różnych technik oddechowych. Oddech jest kluczem do regulowanie umysłu, gdyż umysł podąża za oddechem. Przykłady technik oddechowych w kundalini jodze – głęboki oddech, oddech ognia, oddech armatni, sitali oddech, oddech lwi.
Mantry
Mantra jest to forma, która poprzez dźwięk projektuje umysł. Dźwięk jest formą energii z określaną strukturą i mocą, która oddziałuje na psychikę praktykującego i jego czakry (punkty energetyczne w ciele). Mantra poprzez wibrację dźwięku wpływa na chemię mózgu i zmienia wzorce umysłu. W kundalii jodze mantry podnoszą świadomość poprzez ich znaczenie i rytmiczne powtarzania. Mantry łączone są z oddechem.
Medytacja
Medytacja jest procesem kontrolowania umysłu i pozwala na połączenie ze swoim wyższym „ja” / duszą/ atmą. Medytacja kreuje komunikację między umysłem a ciałem. Rozwija neutralny (medytacyjny) umysł). Daje wyciszenie, odczuwanie wewnętrznego spokoju, dobrostanu. Pomaga rozwijać intuicje. Dzięki medytacji uwalniane są lęki i blokady i rozwija się samoświadomość. Medytacja daje poczucie bycia „tu i teraz” i klarowność umysłu.
Relaksacja
Relaksacja jest to stan całkowitego odprężenia, kiedy ciało, umysł i dusza łączą się ze sobą. Relaksacja jest zwykle stosowana na koniec kriji. Podczas relaksacji pobudzona prana w trakcie ćwiczeń jest rozprowadzana. Uwalniane są sztywne wzorce z mięśni i z przepływu krwi. Odmładzany jest układ nerwowy, rozprowadzane zmiany wytworzone przez gruczoły. Ciało zapamiętuje stan odprężenia, integruje nowy wzorzec i tworzy puls energii.